Prosječno građanin u Federaciji BiH godišnje potroši 13 dana pričajući na mobilni telefon. Da je potreba za telefonom i dalje velika, pokazuje godišnji izvještaj Federalne agencije za statistiku, u kojem je navedeno da smo lani na mobitel pričali 1.540 miliona minuta. Statističari su izračunali i da smo prije pet godina na razgovore mobitelom potrošili 15 dana, a lani dva manje. U užurbanom savremenom svijetu skoro da je nemoguće proći ulicama, a ne vidjeti ljude koji pričaju na mobitel ili kako ne kucaju poruke. Podatak da je u odnosu na 2017. godinu lani zabilježen pad od 6,2 posto ne znači da manje koristimo telefon, jer su mnogo više u potrebi aplikacije poput Vibera, Whatsappa ili Facebook Messengera, pomoću kojih je moguće besplatno obaviti poziv.
Prosječno građanin u Federaciji BiH godišnje potroši 13 dana pričajući na mobilni telefon. Da je potreba za telefonom i dalje velika, pokazuje godišnji izvještaj Federalne agencije za statistiku, u kojem je navedeno da smo lani na mobitel pričali 1.540 miliona minuta.
Mobilni internet
Statističari su izračunali i da smo prije pet godina na razgovore mobitelom potrošili 15 dana, a lani dva manje.
U užurbanom savremenom svijetu skoro da je nemoguće proći ulicama, a ne vidjeti ljude koji pričaju na mobitel ili kako ne kucaju poruke.
Podatak da je u odnosu na 2017. godinu lani zabilježen pad od 6,2 posto ne znači da manje koristimo telefon, jer su mnogo više u potrebi aplikacije poput Vibera, Whatsappa ili Facebook Messengera, pomoću kojih je moguće besplatno obaviti poziv.
Potvrda toga jeste podatak da je povećano korištenje mobilnog interneta u odnosu na prije pet godina za čak pet puta. Godine 2014. potrošen je „svega“ 61 milion gigabajta interneta, a lani 299 miliona.
Najveći pad doživjele su SMS poruke. Prije pet godina, građani u FBiH poslali su 1,1 milijardu poruka, a lani „samo“ 432 miliona. U prosjeku, svako od nas godišnje pošalje 194 SMS-a.
Telefonske govornice
Interesantan podatak veže se uz telefonske govornice. U svijetu skoro da su izumrle i činilo se da će istu sudbinu doživjeti i naša zemlja, jer je, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, prije tri godine zabilježen najmanji broj razgovora, svega 148.000.
U posljednje tri godine, međutim, zabilježen je rekordan rast razgovora ovim putem. Prošle godine obavljeno je čak 1,3 miliona razgovora.